Výkup přebytků elektřiny

Výkup přebytků energií z FVE je od ledna 2023 jednodušší

Dobrou zprávou z počátku tohoto roku je změna legislativy, která umožnila možnost přidělení druhého EAN kódu bez licence. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaické elektrárny) tak bude prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.

Co je druhý EAN

Provozovatelé fotovoltaik se až do letošního roku setkávali s problémem, že od nich společnosti poskytující výkup energii požadovali druhý EAN. V té době, ale měli malí výrobci elektřiny bez licence nárok pouze na tzv. spotřební EAN, který se ale vázal pouze k jednomu dodavateli. Výkup přebytků se tak ve většině případů nevyplatil.

S platností od 1.1.2023 schválila Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Novelu vyhlášky č. 408/2015 Sb. O Pravidlech trhu s elektřinou, která ukládá povinnost provozovateli distribuční sítě udělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence, což jsou i majitelé výroben z obnovitelných zdrojů. Umožněna tak je nezávislost na jednom dodavateli, kterému se zákazník většinou zavazoval jak nákupem, tak i výkupem energií. 

Nově si tak můžete svobodně zvolit, od koho chcete elektřinu nakupovat a s kým chcete obchodovat s přebytky energie z vaší fotovoltaiky. Máte zároveň možnost nákupu za fixní cenu a výkupu za aktuální cenu na trhu. 

Výkup přebytků tak je výnosnější a zkrátí návratnost investice do FVE

Aktuální podmínky pro instalaci fotovoltaiky tak ještě více zvýhodňují pořízení už tak velmi úsporného řešení. Prodej přebytků vám mimo zimní měsíce pomůže s platbami, které platíte za odběr energií v měsících, kdy se slunce objevuje zřídka. 

Jako příklad si uveďme rodinný dům ve východních Čechách, kde je instalována fotovoltaika s výkonem 9,27 kWp. Vytápění a ohřev vody je řešen tepelným čerpadlem. Dle dat Fotovoltaického informačního systému spravovaného evropskou komisí (data jsou průměrem lokality za 15 let) výroba FVE v měsících květnu až září výrazně překračuje spotřebu, která se v těchto měsících, kdy už se nevytápí pohybuje kolem 500 kWh/měs. tzn., že velkou část energie můžete prodat nebo uložit do virtuální baterie. 

Zdroj: PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM

V tomto případě tedy můžeme při aktuálních podmínkách získat na prodeji částku kolem 11.000 Kč a to už se vyplatí. Výrazně tím zkrátíte i návratnost investice do fotovoltaiky.

Naši klienti mají výkup přebytků zajištěn

Ve spolupráci s našim partnerem vykupujeme přebytky z vaší fotovoltaické elektrárny za transparentní velkoobchodní ceny, které můžete sledovat online nebo za předem sjednanou fixovanou cenu. Výkup přebytků je určen pro domácnosti nebo firmy. Prodat můžete veškerou vyrobenou elektřinu nebo přebytky. Není stanoven minimální objem výroby a především není stanovena podmínka odběru elektřiny od našeho partnera

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů