V lednu 2024 vstoupila v platnost novela energetického zákona LEX OZE2, která od července 2024 umožní sdílení vyrobené elektřiny z fotovoltaiky mezi menší skupinu kolem tzv. aktivního zákazníka nebo v energetickém společenství čítající až 1000 členů. Co to přesně znamená a jaké jsou výhody této revoluční novinky?
Díky této novince přebytky vyrobené energie z fotovoltaické elektrárny nemusí provozovatelé prodávat často nevýhodně zpátky do distribuční sítě, ale tuto energii může využít domácnost, firma, obecní budova nebo třeba rekreační objekt.
Tímto krokem, tak dojde k daleko efektivnějšímu využívání fotovoltaické elektrárny a tím i zkrácení návratnosti do její investice Nově tak budou moci sdílet elektřinu obce, z domácí fotovoltaiky lidé mezi rodinu nebo přátele. Firmy mezi jednotlivými objekty, bytové domy mezi jednotlivé jednotky. Vhodné se do sdílení zapojit bude pro odběratele, kteří si nemohou vlastní fotovoltaiku pořídit nebo jí nemají kam umístit. Komunitní sdílení elektřiny nově zavádí pojmy – aktivní zákazník a energetické společenství.
Vhodná varianta pro sdílení elektřiny z fotovoltaiky pro menší skupinu členů (objektů), kteří budou odebírat přebytky z fotovoltaické elektrárny aktivního zákazníka. Skupina čítající maximálně 11 odběrných míst může být rozmístěna po celé republice. Je však velmi důležité do sdílení zapojit příjemce, který je přebytek z elektrárny schopen v danou chvíli spotřebovat.
Za takto odebranou elektřinu nebudou platit jako doposud plnou částku sjednanou s dodavatelem, ale hradit budou pouze regulovanou složku energie, která může být vnímána jako poplatek za použití distribuční sítě. Toto neplatí pro bytové domy, kde elektřina z fotovoltaiky nevstupuje do distribuční sítě. Výši neregulované složky si mezi sebou domluví účastníci a může být i nulová. Vždy tedy bude cena nižší než od klasických dodavatelů.
Aby se dalo sdílení realizovat je nutné si nechat instalovat průběhový elektroměr, který mají distributoři povinnost vám bezplatně vyměnit do 3 měsíců od podání žádosti. Dalším a posledním krokem je registrace u Energetického datového centra, kde budou nahlášeny odběrná místa, která se budou sdílení účastnit. Nejedná se o nic složitého s vyřízením vám pomůžeme.
Na základě průběhu spotřeby a výroby Vám navrhneme vhodného příjemce pro sdílení, aby přebytky byly co nejefektivněji využity. Díky chytrému řízení fotovoltaiky vám pomůžeme s optimalizací a výrobou energie.
Ať už se jedná o SVJ, domácnost, malý nebo střední podnik, obce nebo školy od července mohou vznikat energetická společenství čítající až 1000 členů, kteří si budou moci posílat energii na území až tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy. Členové společenství společně investují do instalace obnovitelných zdrojů (fotovoltaická, větrná nebo vodní elektrárna) a vyrobenou energii následně mohou sdílet mezi sebou. Energetické společenství mohou založit malé skupiny, ale i velká sdružení v rámci obcí.
Energetické společenství svým členům nabídne nižší ceny energii, větší energetickou nezávislost, úspory i vznik lokálních pracovních míst. Ti kteří se mají zájem se zapojit si budou muset vybrat právní formu společenství, vlastnickou strukturu, vytvořit stanovy a plán majetkové účasti. Zájemcům pomůžeme se založením energetického společenství.
Energetický regulační úřad pracuje na novém tarifním systému a nových distribučních sazbách, které reagují na změny trhu a měnící se prostředí elektroenergetiky. A to zejména v souvislosti s komunitní energetikou a sdílením elektřiny, kde se očekává zásadní rozvoj. Zvýhodněné distribuční sazby pro sdílenou elektřinu budou další výraznou motivací proč si elektřinu vyrábět a přebytky sdílet.
Rádi se s vámi sejdeme probereme možnosti, navrhneme optimální variantu fotovoltaické elektrárny, provedeme instalaci na klíč a pomůžeme vám s výběrem vhodných členů pro komunitní sdílení elektřiny. Stačí odeslat formulář a my se vám v krátkém čase ozveme.