Dotace na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám prošli už několikrát za poslední rok změnou. Původně avizované nevýhodné podmínky nakonec neprošli a změny jsou spíše k lepšímu i když mírně klesla podpora. Pojďme se tedy podívat na důležité změny v dotacích na fotovoltaiku pro rodinné domy, které budou platné od února 2025.
Mez hlavní změny patří zjednodušení celého dotačního programu. Podpora bude nově rozdělena na dva podprogramy, prvním z nich je Oprav dům po babičce, který podporuje kompletní renovace. A například při současné instalaci fotovoltaiky a výměně zdroje vytápění budou žadatelé navíc odměněni kombinačním bonusem s částkou až 100.000 Kč.
V druhém programu Nová zelená úsporám light bude možné žádat o dotace na jednotlivé dílčí renovace jako je fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zateplení atd. Například za kombinaci zateplení s fotovoltaikou a výměnou zdroje vytápění za tepelné čerpadlo lze získat kombinační bonus až 60.000 Kč. Podprogram je tak nově určen pro běžné domácnosti i pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy, kteří mají zvýhodněnou podporu. Zásadní změnou je, že všichni žadatelé dostanou peníze předem.
Podmínkou získání dotace v maximální výši 140.000 je zapojení chytrého řízení (EMS), které umožní efektivní řízení vyrobené elektřiny tak, aby byla maximálně využita v místě spotřeby a nedocházelo ke zbytečným přetokům do sítě. Díky optimalizaci výroby a spotřeby energie lze maximalizovat využití vlastní vyrobené elektřiny, což snižuje závislost na drahém nákupu energie z distribuční sítě a pomáhá k její stabilizaci. Správně nastavený energetický managment sníží návratnost investice až o několik let.
Další podmínkou pro získání maximální dotace je zapojení do systému komunitní energetiky tzn., že výrobní EAN fotovoltaiky bude registrován u Elektroenergetického datového centra jako dodavatelský ve skupině sdílení bude vykazovat sdílenou elektřinu na přidružená místa. Z domu tak můžete odeslat elektřinu na vaší druhou nemovitost, rodině nebo přátelům. O sdílení elektřiny jsme psali v minulém článku ZDE.
Pro zájemce nově platí povinnost splnit majetkový test. V rámci testu se bude prověřovat, zda žadatel nevlastní k datu podání žádosti a dále po dobu do schválení instalace více než dvě nemovitosti. Navíc v podpořené nemovitosti bude muset žadatel trvale bydlet více než 5 let.
Odpadla podmínka rezervovaného výkonu ve výši maximálně 50% instalovaného výkonu, což je další krok kupředu. Povinná je instalace bateriového úložiště minimálně ve výší jednonásobku instalovaného výkonu.
Nové podmínky programu NZÚ podpořila také Solární asociace. „Finální podoba podpory pro domácí solární elektrárny zajistí, že instalace fotovoltaických elektráren na rodinných domech bude i nadále finančně zajímavá. Podmínky kromě toho motivují zájemce k výběru kvalitní realizační firmy tím, že odměňuje chytrá řešení, které jsou zapojené do systému flexibility či sdílení. Podmínky jsou rozumným kompromisem a za sektor oceňujeme možnost s ministerstvem a Státním fondem životního prostředí opakovaně vyjednávat. Solární elektrárny jsou z hlediska dosažení klimatických cílů v oblasti elektroenergetiky naprosto klíčové a sektor potřebuje dlouhodobě finanční stabilitu,“ dodává Ondřej Pícha, člen představenstva Solární asociace.
Naše technologie bez problému splňují všechny podmínky dotací včetně chytrého řízení, které dlouhodobě klientům doporučujeme při našich návrzích. Samozřejmostí je, že zajistíme vše spojené s instalací, připojením k distribuční síti a vyřízením dotace. Vaší fotovoltaiku napojíme na monitoring a v případě potřeby zajistíme záruční a pozáruční servis. Naší klienti mají také možnost se domluvit na pravidelných prohlídkách, které zaručují dlouhodobou bezproblémovou funkčnost.
Stačí vyplnit formulář a my se vám v krátkém čase ozveme a poskytneme všechny informace týkající se dotací. Při osobní schůzce navrhneme optimální variantu FVE a vysvětlíme celý proces realizace.