Sdílení elektřiny z fotovoltaik umístěných na bytových domech je již nějakou dobu realitou a to od 1.1.2023. Schválením zákona LEX OZE II bude sdílení pro bytové domy jednodušší a hlavně výhodnější než doposud. Úspory tak výrazně zkrátí návratnost investice a zajistí dlouhodobě nízké náklady na energie pro všechny účastníky. Proč by každé SVJ a bytové družstvo mělo uvažovat o pořízení fotovoltaiky a v čem je sdílení výhodné?
V bytových domech bývá často problémem společná dohoda. Pro pořízení fotovoltaiky s následným sdílením, ale není nutný souhlas všech majitelů bytových jednotek. Z výhod, tak v budoucnosti bude těžit pouze ten, kdo se sdílení bude účastnit.
Prvním krokem je tedy dohoda mezi vlastníky bytových jednotek. Dalším úkolem je vybrat spolehlivého dodavatele fotovoltaické elektrárny, který připraví projekt, cenovou nabídku a projde s vámi postup sdílení.
Sdílení bude probíhat na základě statického alokačního klíče, který určí, jak se elektřina rozdělí členům. Dodavatel elektřiny dle alokačního klíče poté vyúčtuje množství elektřiny dodané v rámci sdílení. Od 1.7.2026 přibydou ještě dynamický alokační klíč a hybridní klíč.
V grafice vidíte příklad, kde se členové sdílení domluví, že si elektřinu nasdílí dle procentuálních podílů. Pokud FVE vyrábí v patnáctiminutovém intervalu 12 kWh, připadá 2 kWh na odběr vůdčího odběrného místa, což může být elektroměr ve společných prostorech. K rozdělení tak zbude 10 kWh. OMP 1 může využít 30%, OMP 2 40% a OMp 3 30%. V bytovce je i odběrné místo, které se sdílení neúčastní a tomu tedy náleží 0%.
Rozdělení dle alokačního klíče je čistě na dohodě. Žádná vyhláška ani nařízení jeho rozdělení neupravuje. Ideální je ho nastavit tak, aby byla maximálně využita lokální spotřeba z FVE tzn. na základě odběrových profilů. S tím vám pomůže kvalitní instalační firma, která na základě dat rozvrhne jednotlivé podíly.
Možnosti rozdělení:
Instalační firma by se měla postarat nejen o realizaci, ale i o většinu administrativy. Nutné bude podat žádost o připojení, domluvit si výkup přebytků, požádat distribuční společnost o zahájení sdílení a uzavřít nové smlouvy. Dále se zaregistrovat u energetického datového centra. Distribuční společnost do 30 dnů bezplatně vymění elektroměry za průběhové. Pokud by vaše fotovoltaika měla výkon nad 50 kWp, je nutné zažádat o stavební povolení a vyřídit licenci u energetického regulačního úřadu a registrovat se v systému OTE.
I přes značně náročný proces realizace se jistě fotovoltaika vyplatí. Výhody převažují nad nevýhodami. Za vyrobenou a sdílenou elektřinu neplatíte žádné distribuční poplatky, takže stále rostoucí ceny za distribuci se vás ani v budoucnosti nebudou týkat. Díky sdílení elektřiny se návratnost investice do fotovoltaiky pohybuje do 5 let.
Fotovoltaika je levný zdroj energie, po většinu roku dostupný a po dlouhá léta spolehlivý. S využitím kvalitní technologie (střídač, fotovoltaické panely a bateriové úložiště) se jedná prakticky o bezúdržbový systém. Fotovoltaika má dlouhou životnost, takže šetřit účty za energie budete po desítky let.
Fotovoltaická elektrárna je bezpečné zařízení, ale musí být dodrženy pravidla bezpečné instalace a použity kvalitní technologie a další komponenty.
Vybrat byste tedy měli společnost, která všechny tyto zásady bez problému splní. Navíc pro vás zajistí pravidelný monitoring, záruční i pozáruční servis a poskytne pravidelnou kontrolu celého systému.
Dotace pro bytové domy z programu Nová zelená úsporám na fotovoltaiku jsou poměrně štědré a mohou dosáhnout až 50% vstupní investice a mohou se čerpat předem formou zálohy. Výše podpory se počítá z instalovaného výkonu FV panelů a kapacity bateriového úložiště (pokud je instalováno). Výpočet je závislý i na počtu bytových jednotek sdílejících vyrobenou energii. Čerpat dotace lze i na dobíjecí stanice pro elektromobily.
Uvažujete o realizaci fotovoltaické elektrárny na bytový dům. Rádi se s vámi sejdeme, vysvětlíme celý proces. Navrhneme systém přesně na míru vašim energetickým potřebám. Provedeme odbornou instalaci s využitím nejkvalitnějších technologií na trhu. Zařídíme vše potřebné k připojení elektrárny do distribuční sítě a vyřídíme dotace. Stačí, když vyplníte formulář nebo se můžete ozvat na telefon 605 060 369 a domluvit si schůzku.